Mari Eldegard Heie – finalist i 2021

Foto: Mari Eldegard Heie

I 2021 gikk Mari Eldegad Heie i 1STF på Vestby videregående skole. Hun og klassen hennes tok andreplassen i Holbergprisen i skolen det året. De forsket på lesing og brukte spørreundersøkelse som metode for å finne svar på problemstillingen sin.

Når vi møtes igjen for en prat på biblioteket på Vestby videregående skole, har Mari nettopp kommet tilbake til fastlandet etter et semester på universitetssenteret på Svalbard. Hun står på farta til å reise sørover til Sveits og forskningssenteret CERN, hvor hun skal tilbringe det neste året.

Den gang da…

Mari deltok i Holbergprisen i skolen både i 2021 og i 2022. Den første gangen jobbet klassen med et felles prosjekt. De jobbet i grupper som hadde ansvar for hver sin del av forskningsprosessen. Mari var del av gruppen som skulle holde i trådene og ha ansvar for å sy tekstdelene sammen til slutt. Andre gangen de deltok, valgte hun å jobbe alene og med komparativ tekstanalyse som metode.

Hvordan opplevde du deltakelsen i HiS?

«Da vi skulle jobbe i gruppe, var nok den største utfordringen å samles om en problemstilling». Mari forteller at de fleste i klassen syns prosjektet var interessant, og ønsket å gjøre sin del av jobben, men at det likevel ble utfordrende når gruppene var så avhengige av å samarbeide godt for å komme videre. «Dette var nok den viktigste grunnen til at jeg valgte å jobbe alene året etter. Jeg liker å ha kontroll over alle faktorer når jeg arbeider.»

En fordel ved gruppearbeid som hun trekker fram, er hvordan de kunne sparre mot hverandre, lese høyt og diskutere formuleringer. «Hele klassen syns det var veldig gøy å komme til finalen. Det bandt oss sammen». Mari var en av de fire klassen valgte ut som sine representanter under prisutdelingen i Bergen. «Det var veldig inspirerende å møte de andre finalistene og se hvor ulike bidragene var. Det var spennende å få høre om forskningen deres, særlig elevene fra Svalbard hadde et spennende prosjekt.» Kanskje var det her idéen om å reise til Svalbard ble plantet?

«Jeg trivdes veldig godt med første prosjekt, og metodene vi brukte har vært en del av motivasjon for å velge statistikk som spesialisering når jeg nå går Honours-programmet i matematikk og informatikk ved UiO. Men den andre gangen vi skulle gjennomføre et forskningsprosjekt, ville jeg benytte deltakelsen til å samle erfaringer og få tilbakemeldinger på et helt annen type arbeid. Jeg likte tanken på å fordype meg i tekst, grunne over detaljer og lese mellom linjene.» Denne gangen valgte hun å undersøke hvordan naturen fremstilles hos Henrik Wergeland og Rolf Jacobsen.

Og siden…

Hva har du tatt med deg videre fra disse erfaringene?

 «Selv om jeg har valgt å studere realfag, så har jeg tatt med meg mye fra Holberg-prosjektene.» Vi sitter omringet av bøker her i biblioteket, og Mari peker nettopp på skriveferdighetene som det viktigste hun har fått med seg videre. «Jeg har lært å bruke skriving til å organisere tankene mine.» Hun forteller at i forbindelse med studiene møter hun på rapportskriving og stadig nye metoder, og hun skal nå i gang med å skrive en bacheloroppgave. «Etter å ha jobbet med så mange ulike metoder på skolen, så er det enklere å sette meg inn i de nye jeg møter, både i studiene og jobber jeg har hatt underveis.» Mari har blant annet fått bruk for erfaringen sin med spørreundersøkelser i forbindelse med et forskningsprosjekt hun deltok i på UiO. «Selv om rammene er annerledes innenfor mattefaget, så har jeg tatt med meg skrivetekniske ferdigheter som å strukturere teksten, skrive kort og presist, og klare å snevre inn når man har mye man gjerne vil si.»

Har deltakelsen gjort deg mer interessert i en forskerkarriere?

«Jeg opplever at forskning ofte blir fremstilt som monotont og firkantet, men gjennom å jobbe med et mangfold av metoder på videregående, så har jeg sett hvor kreativt forskning er. Erfaringene fra Holbergprisen i skolen har gitt meg selvtilliten til å gå i en akademisk retning via forskningsprosjekt på UiO og sommerjobb i Microsoft, og nå til CERN.» Hun forteller at forskning absolutt er noe hun kan trives med. «Det føles meningsfylt å søke ny kunnskap når du vet at det du gjør blir brukt til noe nyttig.»

Hvorfor syns du at lærere bør melde på klassene sine til HiS?

«En deltakelse i Holbergprisen i skolen er en mulighet for at alle elever kan få noe å bryne seg på noe, på sitt eget nivå.» Hun peker på at læreplanene i mange fag er brede, og at dette gir alle elevene mulighet til å finne noe de er interessert i å fordype seg i. «Et stort prosjekt av denne typen gjør også at de som ønsker større utfordringer, kan ta det så langt de vil. Mens de som sliter mer med faget, kan få litt mer selvstyring.»

Mari understreker også hvor viktig hun mener det er å jobbe på denne måten i møte med språkmodeller som ChatGPT. Hun frykter at disse kan gjøre oss dårligere til å reflektere hvis ikke vi bruker dem på en fornuftig måte. «Kunstig intelligens mangler det kreative som bare menneskene kan bidra med. Når man jobber lenge med en tekst, ser man tydeligere hva man selv kan tilføre,» forklarer hun. 

I 2026 går ferden, som sagt, til Sveits. Her skal hun delta i et team ved CERN som utvikler en modell for å studere spredningen av Covid-19 og annen luftbåren smitte. Hun skal skrive en bachelor-oppgave knyttet til dette og regner med at erfaringene fra Holbergprisen i skolen skal bli gode å ha med seg også her.

Sist endret:

Publisert:

Les om prosjektet til 1STF her:

Vestby videregående skole, 2.plass 2021

“Effekten av høytlesing”

Foto: Vestby vgs

Relatert innhold