Metodedag

Alle elevene har metode som en del av pensum i flere fag, men for å gi dem en smakebit på studenttilværelsen og få erfaring med hvordan ett tema kan forskes på gjennom ulike metoder, kan man samle alle til en felles metodedag i starten av Holberg-perioden. Ved Drammen videregående gjennomførte vi en sånn metodedag høsten 2024. Vi har flere klasser som driver med elevforskning, men dette kan selvfølgelig tilpasses til å gjennomføres også med en enkeltklasse.

Illustrasjon: COLOURBOX17576758

Med inspirasjon fra en tidligere doktorgradsavhandling ved Norges musikkhøyskole, valgte vi musikk og helse som tema for dagen, og målet var at elevene skulle få teste ut praktiske forskningsoppgaver innenfor både kvantitativ og kvalitativ metode.

Skoledagen vår er delt i fire økter på 90 minutter hver, og vi har gjennomført dagen både som tre og fire økter. Den første gangen vi arrangerte dette, avsluttet vi etter økt tre. Gjennom dagen beveger elevene seg mellom auditoriet og klasserommet.

Fire økter

Vi gjennomfører dagen som fire økter på 90 minutter hver.

Første økt

Alle elevene møter med penn og papir i et stort auditorium i første økt. Her for de en forelesning om kvantitativ metode. De får også en innføring i dagens tema, som hos oss var musikk og helse, og hvordan musikk kan virke som en helseressurs. Her står man selvfølgelig fritt til å velge et hvilket som helst tema, men det er lurt å ta utgangspunkt i nor forskning.

Etter denne presentasjonen er elevene med på å formulere en problemstilling, og etter forelesningen går de til sine egne klasserom for å utarbeide en felles spørreundersøkelse i Forms. Dersom man gjennomfører dette i en enkeltklasse, kan man f.eks. dele elevene inn i grupper som lager hver sin undersøkelse.

Andre økt

Denne økten starter med at alle elevene svarer på spørreundersøkelsene fra de ulike klassene. Deretter samles man igjen i auditoriet og resultatene blir vist på tavla. En styrt, men likevel engasjerende måte å lære om kvantitativ metode på.

Elevene får deretter sin andre forelesning for dagen, om kvalitativ metode. I slutten av andre økt gjennomgår læreren de mest interessante funnene fra den kvantitative undersøkelsen, og vi velger sammen ut det ene funnet som elevene tar med seg videre.

Tredje økt

Nå er elevene igjen på klasserommene, der vi skal bruke det valgte kvantitative funnet som utgangspunkt for å lage spørsmål til et kvalitativt intervju. Læreren samler spørsmål fra elevene på tavla og diskuterer hva som er gode spørsmål. Deretter intervjuer elevene hverandre. Klasseromsøkta avsluttes med at de mest interessante sitatene blir samlet på tavla for å tas med videre til plenum.

Tilbake i auditoriet viser vi fram sitat fra hver klasse, grupperer dem og velger ut de mest interessante som kan brukes til å svare på problemstillingen. Slik prøver vi å modellere for elevene hvordan sitat fra kvalitative intervju kan bli til interessante funn.

Fjerde økt

Faktaboks

  • Bruk punktliste for best lesbarhet

Litteratur og kilder

Forfatter (Årstall). Navn å kilde. Forlag/utgiver.